آخرین مطالب

تاریخچه صنعت هتلداری در جهان

12

در واقعآ تاریخچه هتلداری و گردشگری را میتوان به دوره قدرت و پیشرفت رومیان نسبت داد. در آن زمان، رومیان برای پذیرایی و استقبال از مقاماتشان مکان ها و استرحت گاه های ساده ای ترتیب داده و بعدا با گذشت زمان، متناسب با نوع میهمان ها، آنجا را آراسته تر کردند.

تاریخچه صنعت هتلداری در جهان

تاریخچه صنعت هتلداری در جهان

این صنعت به صورت امروزی نتیجه قرن ها رشد فرهنگی و اجتماعی است.قدمت این صنعت به احداث مسافر خانه ها در ۶ قرن قبل از میلاد مسیح می رسد.

نیاز به مسافرت باعث اختراع چرخ و گاری شد.و این باعث شد تا مسافرخانه ها پدید آیند .اداره مسافر خانه های قدیم توسط یک خانواده انجام می گرفت آنان با اختصاص یک اتاق به مهمانان و تهیه غذایی مختصر ولی سالم و گوارا و نوشیدنی و حتی دادن اصطبل و امکانات مربوطه از مهمانان خود پذیرایی می کردند. پذیرایی معمولا توسط خانم یا دختر خانواده انجام می گرفت.کلیه وسایل پخت و پز و آسایش و تفریح مهمانان مسافر خانه به عهده زن و شوهر و خانواده اش بود.

در قرن سوم میلادی امپراطور روم جاده ای سنگ فرش در سرتاسر اروپا تا آسیای صغیر بنا نهاد و برای راحتی مسافران از اسپانیا تا ترکیه در کنار جاده های اصلی اقامتگاههای زنجیره ای احداث نمود.

این وضعیت برای صدها سال ادامه داشت تا اینکه ظهور انقلاب صنعتی در سالهای ۱۷۰۰م در انگلستان موجب پدید آمدن ایده جدیدی شد که  نتیجه آن پیشرفت کار مسافرخانه ها و مسافر خانه دارها گردید.

توسعه راه آهن, اختراع كشتي بخار و توسعه خطوط كشتيراني به مسافرت اهميت بيشتري اعطا نمود.

انقلاب صنعتی علاوه بر مسافرت های دو لت مردان, به سفر های تفریحی و شغلی نیز رونق بسیار بخشید و به همین دلیل نیاز به ارایه سرویس بهتر و سریع تر احساس می شد تا اینکه قدم های اولیه برای تشکیل هتلداری به شکل امروزی توسط ملل اروپایی و خصوصا سوییسیها برداشته شد و این صنعت متحول گردید.

مسافرخانه های اولیه در اروپا جایی بود که بازرگانان و سربازان شب را در آنجا می گذراندند واین مکان ها برای اشراف جایی نا مناسب بود به همین علت بناهای لوکسی با اتاق های شخصی و امکانات مناسب جهت رعایت بهداشت فردی برای اشراف ساخته شد.

این اقامت گاههای زیبا تحت عنوان هتل که کلمه ای فرانسوی است نامیده شد.

منبع: وبلاگ کارشناسان رشته مدیریت هتلداری

مطالب مرتبط

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

  1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!
عضویت در خبرنامه ایمیل
عضویت در خبرنامه پیامک